Home > categories > Textiles & Leather Products > Carpet/Rug > help on rug costs-- geometry?
Question:

help on rug costs-- geometry?

help on rug costs-- geometry?

Answer:

23. Area and ratio of rugs Small measures 47X29 and sells for $79 Large measures 94X58 (converting feet and inches to inches) and sells for $299 A(small) = 1363cm² A(large) = 5452cm² Ratio is 1:4 #24. Is the large rug a good purchase? YES! Why? On a ratio of 1:4 you would need 4 small rugs to equal the size of the large and that would cost $316. So the large rug is the better purchase. Have a good day!
Aug 23, 2017
first be sure the component of the rugs. RUG1 is 29 by 40 seven ins, so it fairly is 1363in squared. RUG2 has ft and in, so shall we covert the ft to inches. We do 4*12 it fairly is 40 8, then we do 40 8+10=fifty 8. so the 1st fringe of that rug is fifty 8. the different ingredient we do 7*12=80 4 then 80 4+10 it fairly is ninety 4. The RUG2 is 58in by 94in. So fifty 8*ninety 4=5452. section OF RUG1=1363inches squared =$seventy 9 section OF RUG2=5452inches squared =$299 1363/5452 reduces to a million/4, so rug2 must be approximately 4 situations the quantity of funds as rug1. $seventy 9*4=316, so rug2 must be $316. So particular, the enormous rug is a sturdy purchase.
Aug 23, 2017
Step 1: When you compare two items, you want to compare them on common grounds, so... convert all the measurements to inches. Step 2: Find the Area by multiplying length (l) times width (w) or as its probably is shown in your text book... lw. Step 3: Create two ratios. A ratio shows a relationship between things so you can make common comparisons. Like price per pound of hard candy ($ per pound or $/lb) to $/lb of chocolate candy. In this case you're comparing the price of small rugs to large rugs. $/size. Example: Large rug is 58 by 94. The area is lw=58*94=5,452 square inches. Therefore the $/size is $299/5,452 or 299 divided by 5,452 = $.055 per square inch. Do the same for the smaller rug and see if they are the same or similar which would answer the second question.
Aug 23, 2017
23) area of first rug: 1363 in, area of second rug 9024 in you get the ratios of the rugs by dividing the two rugs by each other. (9024/1363) is 6.62in:1:in 24) yes the bigger rug is a better buy. you get 30 inches per dollar, the other one is only 17 in/dollar
Aug 23, 2017

Share to: